Badanie USG jamy brzusznej to bardzo ważne badanie diagnostyczne, które powinno być wykonywane cyklicznie co dwa lata.   By móc prawidłowo ocenić narządy jamy brzusznej, nie może w niej być treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Dla tego też o ile lekarz nie zaleci inaczej, przed badaniem USG jamy brzusznej, oprócz bycia na czczo  należy:

1.  Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można jeść, dopuszcza się picie w małych ilościach niegazowanej wody.

2.  W dniu poprzedzającym badanie po każdym posiłku należy zażyć 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych (osoby otyłe lub z tendencją do wzdęć  3 kapsułki).

3. Przed badaniem zadbać o wypróżnienie

Ważne jest też by przed badaniem usg jamy brzusznej:

1.  Nie żuć gumy ani palić papierosów.

2. Pacjenci przyjmujący leki – mogą je przyjmować, ale  popijając je niegazowaną wodą i nie później niż 1 godzinę przed badaniem.

3. Pacjenci z tendencją do wzdęć – powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem.

 

USG Jamy brzusznej; najczęściej zadawane pytania.

1. USG jamy brzusznej co wykrywa?

USG brzucha pomocne jest w diagnostyce chorób: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Badanie to też wykorzystywane jest w diagnostyce chorób narządów rodnych i gruczołu krokowego. Na monitorze USG można zobaczyć stany zapalne, guzy czy zmiany nowotworowe narządów jamie brzusznej jak też ocenić ogólny stan tych narządów.

2.  Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach. W czasie badania lekarz nanosi na skórę brzucha specjalny żel, który ułatwia poruszanie się głowicy po skórze, rozchodzenie się ultradźwięków i co najważniejsze zapewnia jej przyleganie, eliminując powstawanie artefaktów.

3. Jak często można robić usg?

Profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej  powinniśmy wykonywać co dwa lata. Można  badanie usg wykonywać częściej, ale wskazane, by każdorazowo konsultować to z lekarzem.

 4. Czy pić wodę przed USG jamy brzusznej?

Wskazane jest picie wody niegazowanej. W przypadku badania pęcherza moczowego, gruczołu krokowego czy narządu rodnego koniecznie należy  1-2 godzin przed badaniem wypić jeden do dwóch litrów niegazowanej wody. Przed badaniem usg brzucha nie wolno pić kawy, alkoholu, napojów gazowanych w tym wody gazowanej.

5. Ile nie sikać przed usg?

Jeżeli badanie usg jamy brzusznej ma obejmować też narządy rodne u kobiet, pęcherz moczowy, prostate u mężczyzn to do badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem. Dobrze jest  dwie godziny przed badaniem wypić około litra niegazowanej wody.

6. Co jeść przed usg jamy brzusznej?

W dniu poprzedzającym badanie usg jamy brzusznej wskazane, by wykluczyć ze swojego menu następujące produkty: świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, bita śmietana czy świeże pieczywo, groch, fasola, tłuste mięsa i sosy, kapusta, alkohol, napoje gazowane oraz wszystkie inne produkty, które powodują u nas wzdęcia i zaparcia. Oczywiście wskazane jest, by nie przesadzać z ilością. W dniu samego badania pamiętajmy,  by ostatni posiłek był co najmniej 5 godzin przed badaniem. Wskazane, by wszystkie posiłki tego dnia były naprawdę lekkimi posiłkami  np. śniadanie; dwie kromki pszennego pieczywa z masłem i szklanka gorzkiej lekkiej herbaty.

7. Jakie narządy mogą być badane w trakcie USG jamy brzusznej?

  • Wątroby
  • Pęcherzyka żółciowego
  • Dróg żółciowych
  • Trzustki
  • Śledziony
  • Nerek
  • Nadnerczy
  • Pęcherza moczowego (jeżeli jest wypełniony)
  • Narządów rodnych u kobiet i gruczołu krokowego u mężczyzn
  • Dużych naczyń jamy brzusznej – aorty, żyły głównej dolnej.
  • Żołądka
  • Prostaty
  • Jajników
  • Macicy

 

 

 

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.

Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

 

 

 

 

USG Jamy brzusznej